FAQ fotowoltaika

FAQ (Frequently Asked Questions)

Energia odnawialnaOdwiedź zakładkę FAQ firmy System Gaz i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki i systemów solarnych w jednym miejscu:

1. Jakie jest zastosowanie systemu solarnego ?
2. Jakie jest zastosowanie i rodzaje instalacji fotowoltaicznej ?
3. Jakie jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej i turbin wiatrowych ?
4. Elementy składowe instalacji fotowoltaicznej
5. Turbina wiatrowa ?
6. Elektrownia fotowoltaiczna samowystarczalna, czy producent ?
7. Od czego zacząć proces przygotowania ?
8. Podstawowe wytyczne wymogów technicznych i eksploatacyjnych dla instalacji OZE:

1.1. Jakie jest zastosowanie systemu solarnego?
Służy do produkcji energii elektrycznej do ogrzewania wody użytkowej np. do mycia i kąpieli, ogrzewania wody w basenie, rzadziej do wspomagania ogrzewania domu. W skład standardowej instalacji solarnej wchodzą: kolektory słoneczne, zasobnik ciepłej wody użytkowej, przewody solarne, zestaw pompowy, automatyka sterująca.

2. Jakie jest zastosowanie i rodzaje instalacji fotowoltaicznej?
Jest to samowystarczalna elektrownia o różnym zakresie mocy, służy do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby z możliwością przekazania nadprodukcji do obcej sieci energetycznej.

2.1 System autonomiczny (wyspowy) model off-grid:
OFF GRID - elektrownia fotowoltaiczna nie jest przyłączona do zewnętrznej sieci energetycznej i nie wymaga "zgłoszenia" do zakładu energetycznego. Jej konfiguracja umożliwia samowystarczalność systemu fotowoltaicznego, a nadmiar energii magazynowany jest w akumulatorach, lub magazynie mocy.

2.2 System autonomiczny (sieciowy albo hybrydowy) model on-grid:
ON GRID - elektrownia fotowoltaiczna przyłączona jest do zewnętrznej sieci energetycznej zakładu energetycznego. Jej konfiguracja umożliwia produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne, a nadwyżka kierowana jest do sieci energetycznej odbiorcy - zakładu energetycznego.

2.3 Co wchodzi w skład funkcjonalnego zestawu fotowoltaicznego ?
W skład standardowej instalacji fotowoltaicznej wchodzą: panele fotowoltaiczne, inwerter (falownik), konstrukcja nośna (montażowa), kable i złączki, magazyn mocy lub akumulator w zależności od koncepcji samowystarczalności może również zawierać w konfiguracji turbiny wiatrowe. Dodatkowym składnikiem systemu fotowoltaicznego sieciowego lub hybrydowego (on-grid) jest dwukierunkowy licznik mocy, ile energii zostało pobrane z sieci, a ile do niej oddane.

3. Jakie jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej i turbin wiatrowych?
W wyniku hybrydowego połączenia instalacji fotowoltaiki i turbiny wiatrowej (dachowej lub naziemnej) otrzymujemy zestaw np. do zasilania oświetlenia posesji, altan, kontroli systemów nawadniania, stacji przekaźnikowych WiFi, systemów alarmowych, pompy do basenu ewentualnie oczka wodnego, elektryczna brama wjazdowa i inne małe urządzenia instalacji elektrycznych.

4. Elementy składowe instalacji fotowoltaicznej:

4.1 panel fotowoltaiczny
jest to urządzenie, które służy do bezpośredniej zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Chociaż zawsze następuje sumaryczny wzrost mocy, zmiany dotyczą napięcia oraz natężenia dostarczanego prądu:

- Połączenie szeregowe powoduje wzrost napięcia prądu, bez wpływu na natężenie (amperaż)
- Połączenie równoległe powoduje wzrost natężenia prądu (amperażu), bez wpływu na napięcie

rodzaje paneli fotowoltaicznych:

Rodzaj ogniwa Wydajność Forma surowca Kolor Żywotność
monokrystaliczny 17-22 % monolit krzemu czarny 15 lat
polikrystaliczny 14-16 % kryształy krzemu niebieski 20-25 lat
amorficzny 10-11 % krzem amorficzny bordowy 10 lat

4.2 konstrukcja nośna
wsporniki montażowe do posadowienia instalacji fotowoltaicznej na dachu lub w terenie.

4.2.1 zestaw montażowy
dobrej jakości mocowanie paneli fotowoltaicznych umożliwia właściwy technicznie i stabilny montaż modułów. Zestawy montażowe wykonane są z aluminium i stali nierdzewnej. Gotowe zestawy montażowe wybiera się odpowiednio do rodzaju paneli fotowoltaicznych, rodzaju pokrycia dachowego oraz kąta nachylenia dachu.

4.3 kable i złączki
łączniki i akcesoria montażowe

4.4 magazyn energii
magazyny energii to urządzenia, które służą do przechowywania energii i umożliwiają jej zużywanie w czasie innym, niż jest ona wytwarzana w instalacji fotowoltaicznej mogą być łączone do zwiększenia magazynu energii. Korzystają najczęściej z ogniw litowo-jonowych. Na rynku dostępne są baterie o rozmaitej pojemności – od 3kWh do 10 kWh. Prawidłowo eksploatowane zapewniają żywotność takich baterii nawet 20 lat!
Do montażu magazynu energii wystarczy wolna powierzchnia ściany np. 2m2 dla powieszenia urządzenia. Najlepiej do tego celu sprawdzają się pomieszczenia techniczne np. garaż lub kotłownia. W przypadku gdy magazyn jest uzupełnieniem istniejącej instalacji fotowoltaicznej magazyn najczęściej montowany jest w pobliżu inwertera fotowoltaicznego. Warunkiem jest temperatura w zakresie 10-30 °C, brak zapylenia i dużej wilgotności.

4.5 akumulator
umożliwia przechowywanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną oraz bezpieczne i nieprzerwane zasilanie domu w przypadku np. nocnego trybu spoczynku lub braku dostawy energii.

rodzaje akumulatorów:
• AGM - technologia AGM bazuje na ciekłym elektrolicie. Wyróżnia ją wysoka tolerancja na szybkie ładowanie i opróżnianie ogniwa. Można ją stosować do zasilania urządzeń o stałych i dużych obciążeniach. Żywotność akumulatora sięga 400 cykli.
• żelowe - w akumulatorze żelowym elektrolit został zagęszczony krzemionką. Dobrze sprawdza się do zasilania paneli PV i preferuje wolne ładowanie. W przypadku szybkiego ich opróżnienia może dojść do uszkodzenia ogniwa lub trwałego ograniczenia pojemności. Baterie żelowe wystarczają na około 400 cykli ładowania. Nie szkodzi im niska temperatura, choć przejściowo może ograniczyć pojemność ogniwa.
• litowo-jonowe - akumulator litowo-jonowy wyróżnia się niską wagą i małymi gabarytami. Nie wykazuje efektu pamięciowego i cechuje się wysoką gęstością energii. Wewnątrz obudowy znajduje się plaster elektrolitu zamknięty w opakowaniu z folii laminowanej.
• kwasowe - ogniwa kwasowe, choć te baterie fotowoltaiczne w instalacji on-grid raczej się nie sprawdzą. Ze względu na brak przystosowania do pracy cyklicznej bardzo szybko tracą pojemność, jeżeli są pozostawiane w stanie niepełnego naładowania.

4.6 zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej
ochrona przed przeciążeniami i zwarciami gwarantuje bezpieczną pracę paneli. W praktyce wykorzystuje się dwa urządzenia służące do zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej. Są to ograniczniki przepięć oraz podstawka bezpiecznikowa. Ponieważ natężenie prądu w instalacji fotowoltaicznej osiąga znaczne wartości bardzo istotny staje się dobór kabli i ich przekroju. Dużą rolę odgrywa też odległość między panelami i regulatorem ładowania. Im większa długość kabla, tym większa oporność przewodu.

4.7 solarny regulator ładowania typ PWM, MPPT
solarny regulator ładowania łączy ze sobą panel słoneczny oraz akumulator żelowy. Zapewnia poprawną charakterystykę ładowania akumulatora i jest obowiązkowym wyposażeniem instalacji fotowoltaicznej. Regulatory są używane aby utrzymywać akumulator w pełni naładowany i nie dopuszczać do jego przeładowania a także nadmiernego rozładowania przez odbiorniki. Wykorzystywane w zestawach fotowoltaicznych do kampera i przyczep kempingowych, oraz innych zastosowań.

4.7.1 regulator PWM - modulacja szerokości impulsu, kontrolery są odpowiednie do małych paneli słonecznych o mocy od 5 do 180W. Są dość wydajne, ale pod względem funkcjonalności ustępują nowym i bardziej zaawansowanym kontrolerom MPPT.

4.7.2 regulator MPPT - stałe monitorowanie punktów mocy maksymalnej, pozwala na zwiększenie dostarczania prądu przez akumulator w tym samym czasie (o 30%). Ładowania akumulatorów o różnych napięciach pracy. Sprawność ładowania wzrasta nawet do 97%. Dużo większa wydajność i żywotność akumulatora.

4.8 inwerter fotowoltaiczny
określany też falownikiem fotowoltaicznym lub inwerterem solarnym, to urządzenie, które odpowiada za przetwarzanie i przekształcanie energii elektrycznej powstającej w modułach fotowoltaicznych. Falownik hybrydowy pełni jednocześnie trzy funkcje: jest inwerterem fotowoltaicznym, przekształcającym prąd stały na przemienny, służy jako ładowarka akumulatorów, pełni rolę przetwornicy konwertującej prąd DC na AC.

4.9 przetwornice
urządzenie służące do zamiany prądu stałego na zmienny. Można wyróżnić rodzaje przetwornic z czystym sinusem oraz sinusem modyfikowanym (napięcie przemienne prostokątne - nazewnictwo "sinus modyfikowany" to zwykły chwyt marketingowy).

• sinus czysty - przetwornice typu czysty sinus to urządzenia służące przekształceniu stałego napięcia prądu - np. pochodzącego z akumulatora - w napięcie przemienne, czyli takie, jakie jest dostarczane z sieci energetycznych. Przetwornica typu SINUS pozwala zasilać urządzenia wyposażone w silniki elektryczne i transformatory, takie jak silniki indukcyjne, klimatyzatory, elektronarzędzia, pompy, sprzęt AGD małej i średniej mocy.

• sinus modyfikowany - przetwornice typu modyfikowany sinus (napięcie przemienne prostokątne - nazewnictwo "sinus modyfikowany" to zwykły chwyt marketingowy) jest to najtańsza wersja przetwornic. Stosowane do mniej wymagających urządzeń, takich jak laptopy, telewizory, czy oświetlenie. Warto jednak pamiętać, że ten konwerter ma swoje ograniczenia - w niektórych telewizorach możemy zauważyć zakłócenia obrazu i dźwięku, działanie silników komutatorowych może nie być idealne (na przykład wiertarka będzie miała problem z regulowaniem obrotów), a komputery bez filtra PCF w zasilaczu mogą reagować na takie zasilanie przegrzewaniem się i buczeniem zasilacza.

4.9.1 rodzaje przetwornic
• DC/AC - urządzenia wykorzystywane do zmiany napięcia stałego o wartości 12V, 24V lub 48V na napięcie zmienne o wartości 230V.
• DC/DC - przetwornice napięcia stałego, których zadaniem jest podnoszenie napięcia (przetwornica PNS), obniżanie napięcia (przetwornica RNS), czy stabilizacja napięcia, czego przykładem są stabilizatory napięcia stałego SNS.
• AC/AC - przetwornice napięcia przemiennego zmieniające napięcie np. z 230V na 120V lub z 120V na 230V. Bardziej popularna nazwa to transformatory, konwertery, autotransformatory. Takim przykładem autotransformatora z 230V na 120V jest konwerter TRNZ, a konwerterem 120V na 230V jest model TKNZ
• AC/DC - przetwornice impulsowe AC/DC zmieniające napięcie zmienne na stałe. Może to być 230VAC na 12VDC. Takie przetwornice nazywa się zasilaczami.

4.9.2 jak dobrać moc przetwornicy?
należy przeliczyć zapotrzebowanie na moc, a później dobrać odpowiednią przetwornicę i jej zapas mocy. Producenci podają dwa parametry np. 500/1000W, gdzie pierwsza wartość to moc ciągła urządzenia (500W), a druga (1000W) to moc chwilowa (dostępna poniżej 1 sekundy). Jeżeli planujemy używać przetwornicę w sposób ciągły (od kilkunastu minut do kilku godzin) to pobierana moc nie powinna przekraczać 85% mocy maksymalnej (ciągłej) przetwornicy.

przykład: Jeżeli masz laptop, który pobiera 90W to przetwornica 300W będzie w sam raz. Podłączając grzałkę 300W wybierz przetwornicę o mocy ciągłej 500W. Wiertarka 700W będzie współpracować z przetwornicami o mocy ciągłej 1000W. Czajnik 1200W lub więcej – szukaj przetwornicy 2000W.

5. Turbina wiatrowa
turbina wiatrowa silnik wiatrowy, wieża wiatrowa, siłownia wiatrowa, generator wiatrowy – urządzenie zamieniające energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Mylnie nazywana elektrownią wiatrową. Budowana z solidnych materiałów gwarantując pracę w każdych warunkach atmosferycznych od -40 oC do +80 oC. Posiadają wbudowaną synchroniczną prądnicę 3 fazowego prądu zmiennego z magnesami neodymowymi. Projektowana żywotność turbin wynosi 20 lat. Chętnie stosowana w układach hybrydowych w zestawach instalacji fotowoltaicznej skoro wiatr wieje nawet w nocy.

5.1 montaż na dachu - w przypadku montażu turbiny wiatrowej bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie musimy zabiegać o dodatkowe zezwolenia. Podobnie jest, jeżeli chodzi o sam proces produkowania energii elektrycznej - wytwarzając ją na własny użytek nie musimy spełniać osobnych wymogów prawnych. W przypadku, gdy planujemy postawienie masztu elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie, należy upewnić się, że nie wystaje on trzy metry ponad dach naszego domu. Jeżeli wysokość konstrukcji przekroczy ten poziom, elektrownia wiatrowa traktowana jest wtedy jako obiekt budowlany. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do uzyskania stosowanych pozwoleń na jej budowę oraz użytkowanie. Warto dodać, iż przydomowe wiatraki nie podlegają pod „ustawę o odległości”, która zahamowała rozwój dużych elektrowni wiatrowych w Polsce. Określa ona, iż instalacje o mocy większej niż 50 kW nie mogą zostać wybudowane w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości od zabudowań mieszkalnych, a także obszarów przyrodniczych. Lektura

6. Elektrownia fotowoltaiczna samowystarczalna, czy producent ?
 - ON GRID - elektrownia fotowoltaiczna przyłączona jest do zewnętrznej sieci energetycznej zakładu energetycznego. Jej konfiguracja umożliwia produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne, a nadwyżka kierowana jest do sieci energetycznej odbiorcy - zakładu energetycznego.

- OFF GRID - elektrownia fotowoltaiczna nie jest przyłączona do zewnętrznej sieci energetycznej i nie wymaga "zgłoszenia" do zakładu energetycznego. Jej konfiguracja umożliwia samowystarczalność systemu fotowoltaicznego, a nadmiar energii magazynowany jest w akumulatorach, lub magazynie mocy.

7. Od czego zacząć proces przygotowania ?Od czego zacząć proces przygotowania, jakie są jego poszczególne elementy oraz jak krok po kroku przebiega faza projektowo–przygotowawczej instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące przygotowania instalacji fotowoltaicznej przedstawiono w 10 krokach.

7.1. odpowiedni wybór działki i lokalizacji budynku jednorodzinnego.
Przy wyborze działki pod budowę domu należy zwrócić uwagę na kwestię zacienienia. Ważne jest to, czy obok domu nie ma wysokich drzew oraz innych budynków. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na wysokie kominy i inne wysokie elementy, które mogą spowodować zacienienie modułów fotowoltaicznych, mimo iż znajdują się w większej odległości. Cień może znacząco obniżyć uzyski z przyszłej instalacji fotowoltaicznej!

7.2. określenie rocznego zużycia energii elektrycznej w budynku.
W przypadku nowych budynków należy oszacować zużycie prądu na podstawie planowanych urządzeń elektrycznych, z których będziemy w przyszłości skorzystać. Typowy dom jednorodzinny zużywa od 3000–6000 kWh energii rocznie. Jeżeli budynek jest eksploatowany przez kilka lat, warto przeanalizować zestawienie zużycia energii, które powinno być dostarczone przez sprzedawcę energii. Warto przeanalizować kilka ostatnich lat, aby sprawdzić czy zużycie energii rośnie, spada, czy utrzymuje się na stałym poziomie.

7.3. prosta konstrukcja dachu to oszczędności na instalacji fotowoltaicznej.
Wybierając dach dwuspadowy, jednospadowy lub płaski można zaoszczędzić na inwestycji często tyle, ile kosztuje montaż typowej instalacji fotowoltaicznej. Moduły PV powinny być zainstalowane na połaci dachu skierowanej na południe, najlepiej pod kątem 20–45 stopni. Przy takim ustawieniu, instalacja fotowoltaiczna będzie produkować rocznie największą ilość energii elektrycznej.
Z uwagi na usytuowanie dachu, nie zawsze moduły PV będą ustawione idealnie na południe. Jeżeli odchylenie od południa nie jest duże (do 45°), straty w stosunku do optymalnego kierunku (południe) zazwyczaj nie przekraczają 5–10%. Jeżeli budynek nie posiada połaci dachu skierowanej na południe i zostaną wykorzystane połacie dachu wschodnie czy zachodnie, to strata w stosunku do optimum będzie wynosić ok. 15–25%. W przypadku montażu modułów PV na połaci wschodniej lub zachodniej warto, aby jej kąt pochylenia był mniejszy.

7.4. tańsze pokrycie dachowe pod instalację fotowoltaiczną i łatwe w montażu moduły PV
w przypadku, gdy moduły fotowoltaiczne pokrywają dużą część dachu warto rozważyć zastosowanie tańszych opcji pokrycia dachu np. dachówki bitumicznej. Takie pokrycie dachu znacząco ułatwia montaż instalacji fotowoltaiczne, co przekłada się na niższe koszty jej wykonania. Łatwy montaż instalacji PV jest także w przypadku blach: rąbkowej oraz trapezowej.

7.5. określenie powierzchni dachu
potrzebne do zamontowania modułów fotowoltaicznych i ich rozmieszczenia. Znając przewidywane zużycie elektrycznej w budynku można określić moc instalacji. Przed montażem modułów na dachu, konieczne jest wykonanie pomiarów przestrzeni montażowej, nie tylko przez zmierzenie wymiarów charakterystycznych dachu. Dodatkowo, należy także określić wymiary i lokalizację wszelkiej infrastruktury zacieniającej (np. kominy, anteny, drzewa, sąsiadujące budynki).
Dysponując powyższymi danymi można określić powierzchnię dachu potrzebną do zamontowania modułów fotowoltaicznych.
Materiał pokrywający dach (np. blachodachówka, dachówka ceramiczna czy dachówka bitumiczna) ma istotne znaczenie przy doborze rodzaju konstrukcji wsporczej pod moduły i wpływa na koszty wykonania instalacji. Typowy moduł fotowoltaiczny ma ok. 1,65 m długości i ok. 1 m szerokości. Wymagana przestrzeń montażowa pod 1 kWp instalacji wynosi ok. 5,5–6 m2 (z uwzględnieniem koniecznych przestrzeni instalacyjnych pomiędzy modułami).

7.6. odpowiednia konstrukcja dachu
już na etapie projektowania dachu można uprościć późniejszy montaż instalacji PV. Unikanie okien dachowych czy jaskółek pozwala obniżyć koszty montażu konstrukcji pod moduły fotowoltaiczne.
Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych, które za pomocą konstrukcji montażowej zostaną przymocowane do konstrukcji dachu. Każdy z modułów fotowoltaicznych waży ok. 20 kg i po zamontowaniu na dachu będzie powodował jego dodatkowe obciążenie. Można przyjąć, że instalacja o mocy 5 kWp będzie powodowała dodatkowe obciążenie na poziomie ok. 400 kg. Nie jest to obciążenie trudne do przeniesienia dla typowej więźby dachowej domu jednorodzinnego.
Przed montażem instalacji fotowoltaicznej na istniejącym dachu bardzo ważne jest, aby podczas wizji lokalnej sprawdzić stan więźby dachowej oraz jej pokrycia. Elementy konstrukcyjne, tj. krokwie dachowe, nie mogą być spróchniałe lub spleśniałe. Dodatkowo, pokrycie dachowe wykonane z blachodachówki lub blachy trapezowej nie może wykazywać śladów korozji, natomiast z dachówki ceramicznej lub betonowej – nie może być popękane.

7.7. zapewnienie odpowiedniej odległości modułów PV od instalacji odgromowej
w przypadku planów budowy instalacji odgromowej na budynku jednorodzinnym zaleca się zachować tzw. odstęp separacyjny modułów PV od instalacji odgromowej (jeżeli ta instalacja istnieje). W praktyce jest to zazwyczaj odległość ok. 0,5–1,0 m. W przypadku braku odstępu separacyjnego, należy zastosować wyższy poziom ochrony przepięciowej.

7.8. miejsce montażu falownika
aby ograniczyć do minimum długość okablowania, falowniki należy lokalizować jak najbliżej modułów fotowoltaicznych, ale również możliwie blisko rozdzielni głównej budynku. Aby ograniczać kontakt falownika ze źródłami zapyleń i wilgoci najlepiej jest zlokalizować go w budynku np. pomieszczeniu technicznym lub garażu. Wybierając lokalizację warto pamiętać, że falowniki fotowoltaiczne pracują cicho, nie mniej jednak emitują hałas (moc akustyczna) na poziomie ok. 25–35 dB.

7.9. przygotowanie instalacji elektrycznej pod instalację fotowoltaiczną w budynku.
w celu zminimalizowania stosowania instalacji natynkowych podczas montażu instalacji fotowoltaicznej (na etapie budowy budynku), a w szczególności podczas wykonywania instalacji elektrycznej warto wykonać kilka istotnych działań. Należy przewidzieć odpowiednie miejsce w rozdzielnicy elektrycznej budynku (do której będzie przyłączany falownik) na instalację dodatkowych elementów: zabezpieczenia przeciwprzepięciowego AC, zabezpieczenia nadmiarowo–prądowego oraz na dodatkowy licznik elektryczny przeznaczony do współpracy z falownikiem.
Należy przewidzieć instalację falownika w pobliżu głównej rozdzielnicy elektrycznej budynku, najlepiej nie dalej niż 10 m. Nie będzie wówczas konieczne stosowanie dodatkowych zabezpieczeń przepięciowych po stronie AC. Warto także do planowanego miejsca montażu falownika poprowadzić odpowiedni przewód 5×4 mm2. W przyszłości pozwoli on podłączyć nawet falownik o mocy do 25 kW. Do miejsca planowanego montażu falownika należy także doprowadzić przewód jednożyłowy 16 mm2, który będzie można wykorzystać do podłączenia ograniczników przepięć.
Z planowanego miejsca montażu falownika do dachu warto poprowadzić 4 przewody jednożyłowe o przekroju 4 mm2. W przyszłości pozwolą one podłączyć do ok. 40 modułów PV. W przypadku planowania większej liczby modułów PV, należy dodać dodatkowe 4 mm2 przewody na każde 20 modułów PV. Dodatkowo warto poprowadzić na dach jeden przewód ochronny 6 mm2, posłuży on do wyrównania potencjałów instalacji PV.
W przypadku, gdy długość linii DC przekroczy 10 m należy przewidzieć dodatkową skrzynkę z zabezpieczeniem przepięciowym DC usytuowaną możliwie blisko modułów fotowoltaicznych.
Należy zapewnić dostęp do złącza kontrolnego uziemienia. Jego wartość powinna być poniżej 10 Ohm. Należy przewidzieć dodatkową rozdzielnicę elektryczną przy falowniku posiadającą certyfikację na napięcie 1000V DC, do montażu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych DC oraz ewentualnych rozłączników DC.

8. Podstawowe wytyczne wymogów technicznych i eksploatacyjnych dla instalacji OZE:
Szczegółowe wytyczne w zakresie wymogów technicznych dla instalacji fotowoltaicznych przedstawiono w opracowaniu powietrze.malopolska-pl. Dokument jest do pobrania plik w formacie pdf.

Pliki do pobrania: